Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
- Manufacturer:
- How to Install AmericanMuscle Wheels on Your Mustang
- Customer Submitted:
- How to Install Wheels on Your 1979-2013 Mustang
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$109.99 each / $399.98 Set of 2
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Bullitt |
| Wheel Size | 18x10 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | 24mm |
| Wheel Backspacing | 6.445 Inch, 163.8mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Bullitt |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
| Wheel Hub Bore Size | 70.60mm |
American Muscle Wheels Bullitt Deep Dish Matte Black Wheel; Rear Only; 18x10 - This wheel's elegant design will certainly enhance your vehicle's aesthetic, complementing its luxury and performance. The unique styling of this wheel makes it an ideal choice for a standout quality of your ride, reflecting the premium quality associated with the American Muscle Wheels brand.
The 18x10 American Muscle Wheels Bullitt Deep Dish Matte Black Wheel is completed in a high-quality matte black finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, a clear coat is added.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This American Muscle Wheels Bullitt Deep Dish Matte Black Wheel; Rear Only; 18x10, with a backspacing of 6.445 Inch, 163.8mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures precise alignment and stable driving. Designed to fit 2094-2098 Mustang models, this wheel is sold individually.

CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
What's in the Box