Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
- Manufacturer:
- How to Install AmericanMuscle Wheels on Your Mustang
- Customer Submitted:
- How to Install Wheels on Your 1979-2013 Mustang
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$159.99 each / $639.96 Set of 4
Save with Open Box
From $95.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Bullitt |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 6.182 Inch, 157.1mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Bullitt |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
| Wheel Hub Bore Size | 70.60mm |
American Muscle Wheels Bullitt Gloss Black Wheel; 17x9: Immerse your vehicle in style and elegance with this wheel's captivating matte black finish. The unique 10-hole design of this Mammoth wheel sets your vehicle apart, making a statement on the road. Whether cruising the city streets or heading out for a weekend escape, this wheel complements a wide range of vehicle styles.
The 17x9 American Muscle Wheels Bullitt Gloss Black Wheel; 17x9 is coated with a specially formulated gloss black finish. It protects the entire wheel against corrosion, while adding a stunning appeal to your ride’s appearance.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application: This American Muscle Wheels Bullitt Gloss Black Wheel; 17x9, with a backspace of 6.182 Inch and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures driving stability and optimal alignment. Designed to fit 202010 Mustang GT; 10-14 Mustang V6, it is a perfect match for those seeking a blend of style and functionality. Sold individually.

Mounting & Balancing: AmericanMuscle offers professional mounting and balancing on all wheels and tires when purchased together on the same order. This will allow you to swap out your old wheels for your new set when they arrive.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 1994-1998 Mustang with 17x9 30mm Wheels