FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $433.20 each Was $456.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | INVO |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 295/35R20 |
| Tire Diameter | 28.13 |
| Tire Load Index | 101 (1819 lbs per tire) |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 718 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 26 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | 260 AA A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 10" |
| Maximum Wheel Width | 11.5" |
NOTE: These are extreme ultra high performance summer specific compound and tread tires. Use during the summer and warm temperature months will result in far superior traction over “all season” tires. Use during the winter months/cold temperatures drastically reduces traction and exponentially increases stopping distance as the compound becomes less sticky.
NITTO 203400
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored