FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $357.20 Was $376.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | NT555 G2 |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 305/35R19 |
| Tire Diameter | 27 |
| Tire Load Index | 106 (2094 lbs per tire) |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 736 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 32 |
| Wheel Diameter | 19 |
| UTQG Tire Rating | 320 AA A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 10" |
| Maximum Wheel Width | 12" |
NITTO 211300
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored