FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $321.19 each Was $338.09
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mickey Thompson |
| Tire Model | ET Street R Pro |
| Tire Type | Drag Radial |
| Tire Size | 275/60R15 |
| Tire Diameter | 27.99 |
| Tire Load Index | N/A |
| Tire Tread Depth | 6/32" |
| Tire Revs Per Mile | 716 |
| Tire Speed Rating | N/A |
| Tire Weight | 30 |
| Wheel Diameter | 15 |
| UTQG Tire Rating | N/A C C |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 7.5" |
| Maximum Wheel Width | 9.5" |
NOTE: These are DOT approved tires. But they are intended for race use only, and are Not Suitable for Highway Use. They are designed to be used on the drive wheels only, during the summer and warm temperature months. For track or drag use in colder temperatures, we recommend that they be appropriately "warmed up" before each run.
Mickey Thompson 315002005
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored