FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$380.96 each / $1,523.84 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A
| Brand | Spec-1 |
| Wheel Model | SPL-002 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 32mm |
| Wheel Backspacing | 6.26 Inch, 159mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch) |
Spec-1 SPL-002 Gloss Black and Brushed Wheel; 20x9; 32mm Offset is a visually striking choice, offering a combination of rugged durability and modern styling. Its design complements off-road and sporty vehicles alike, enhancing the overall aesthetic appeal.
This 20x9 Spec-1 SPL-002 Gloss Black and Brushed Wheel; 20x9; 32mm Offset is completed in a high-quality gloss black finish with brushed accents to make your wheel the envy of everyone. For added looks and durability, the wheels has a durable clear coat that withstand the rigors of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Spec-1 SPL-002 Gloss Black and Brushed Wheel; 20x9; 32mm Offset, with a backspacing of 6.26 Inch, 159mm and a bolt pattern of 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch), ensures precise alignment and enhanced driving stability. Designed to fit 2016-2024 Camaro, Excluding SS w/ 6-Piston Front Calipers & ZL1 models, this wheel is sold individually.
Spec-1 SPL20220901832GBB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2016-2024 Camaro with 20x9 32mm Wheels