Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$386.40 each / $772.80 Set of 2
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Splinter |
| Wheel Size | 22x10.5 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 6.537 Inch, 166mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 74.10mm |
Vision Wheel Splinter Gloss Black Machined Face Wheel; Rear Only; 22x10.5; 20mm Offset This wheel delivers distinctive styling with unique design elements that set your vehicle apart from the crowd. Its eye-catching appearance combines functional design with bold aesthetics. The carefully engineered profile enhances the overall stance and presence of trucks and SUVs.
This 22x10.5 Vision Wheel Splinter Gloss Black Machined Face Wheel; Rear Only; 22x10.5; 20mm Offset is completed in a gloss black finish with steel machined accents that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Vision Wheel Splinter Gloss Black Machined Face Wheel; Rear Only; 22x10.5; 20mm Offset, with a backspacing of 6.537 Inch, 166mm and bolt pattern of 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2016-2024 Camaro LS, LT, LT1 models, this wheel is sold individually.
Vision Wheel 471V22112GBMF20
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2016-2024 Camaro with 22x10.5 20mm Wheels