FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$244.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Advanta |
| Tire Model | HPZ-02 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 275/45R21 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 110 (2337 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 657 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 34 |
| Wheel Diameter | 21 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 6.5" |
| Maximum Wheel Width | 8.5" |
Advanta 1951341457
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored