FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$273.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Bridgestone |
| Tire Model | Potenza RE71R |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 225/50R15 |
| Tire Diameter | 24 |
| Tire Load Index | 91 (1356 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 7/32" |
| Tire Revs Per Mile | 844 |
| Tire Speed Rating | (V) Up to 149mph |
| Tire Weight | 20 |
| Wheel Diameter | 15 |
| UTQG Tire Rating | 200 A A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 6" |
| Maximum Wheel Width | 8" |
Bridgestone 6181
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored