FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$191.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Bridgestone |
| Tire Model | Potenza RE92 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 165/65R14 |
| Tire Diameter | 22 |
| Tire Load Index | 78 (937 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 901 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 13 |
| Wheel Diameter | 14 |
| UTQG Tire Rating | 260 A B |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 4.5" |
| Maximum Wheel Width | 6" |
Bridgestone 87939
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored