FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$390.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Bridgestone |
| Tire Model | Alenza Sport A/S RFT |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 255/55R19 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 111 (2403 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 673 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 40 |
| Wheel Diameter | 19 |
| UTQG Tire Rating | 500 A A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7" |
| Maximum Wheel Width | 9" |
Bridgestone 15156
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored