FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$441.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Bridgestone |
| Tire Model | Blizzak LM-005 |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 285/45R20 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 112 (2469 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 670 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 36 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 9" |
| Maximum Wheel Width | 10.5" |
Bridgestone 15162
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored