FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$319.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Bridgestone |
| Tire Model | Dueler H/T 684 II |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 255/70R18 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 112 (2469 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 629 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 38 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | 360 B B |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 6.5" |
| Maximum Wheel Width | 8.5" |
Bridgestone 4945
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored