FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$454.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Bridgestone |
| Tire Model | Potenza Sport A/S |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 295/45R20 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 110 (2337 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 31 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | 500 AA A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 9.5" |
| Maximum Wheel Width | 11" |
Bridgestone 13404
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored