FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$215.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Cooper |
| Tire Model | Zeon CrossRange NRT |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 265/35R22 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 102 (1874 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 9/32" |
| Tire Revs Per Mile | 686 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 29 |
| Wheel Diameter | 22 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 9" |
| Maximum Wheel Width | 10.5" |
Cooper 160001018
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored