FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$191.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Cooper |
| Tire Model | Discoverer True North |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 245/65R17 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 107 (2149 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 684 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 34 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7" |
| Maximum Wheel Width | 8.5" |
Cooper CP 166188004
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored