FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$175.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Cooper |
| Tire Model | Evolution Winter |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 235/60R18 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 103 (1929 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 693 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 29 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 6.5" |
| Maximum Wheel Width | 8.5" |
Cooper CP 166159006
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored