FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$298.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Goodyear |
| Tire Model | Assurance ComfortDrive |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 275/50R20 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 109 (2271 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 653 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 29 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7.5" |
| Maximum Wheel Width | 9.5" |
Goodyear 413088582
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored