FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$206.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Get Up To $80 Back!
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Goodyear |
| Tire Model | Assurance MaxLife 2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 235/45R18 |
| Tire Diameter | 26 |
| Tire Load Index | 98 (1653 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 773 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 26 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | 820 A B |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7.5" |
| Maximum Wheel Width | 9" |
Goodyear 110964702
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored