FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$219.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Get Up To $80 Back!
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Goodyear |
| Tire Model | Assurance WeatherReady 2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 225/65R17 |
| Tire Diameter | 29 |
| Tire Load Index | 102 (1874 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 708 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 33 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | 700 A A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 6" |
| Maximum Wheel Width | 8" |
Goodyear 767088673
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored