FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$409.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Goodyear |
| Tire Model | Assurance WeatherReady 2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 285/45R21 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 113 (2535 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 649 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 41 |
| Wheel Diameter | 21 |
| UTQG Tire Rating | 700 A A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 9" |
| Maximum Wheel Width | 10.5" |
Goodyear 767194673
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored