FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$446.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Goodyear |
| Tire Model | Eagle F1 Supercar 3R |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 285/30R18 |
| Tire Diameter | 25 |
| Tire Load Index | 93 (1433 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 5/32" |
| Tire Revs Per Mile | 804 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 27 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | 100 A A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 9.5" |
| Maximum Wheel Width | 10.5" |
Goodyear 797106538
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored