FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$349.99 each / $1,399.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | PR121 |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 49mm |
| Wheel Backspacing | 6.68 Inch, 169.7mm |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120.65mm (5 x 4.75-Inch) |
Performance Replicas PR121 Chrome Wheel; 17x8.5 exudes a captivating aesthetic appeal that seamlessly complements various vehicle styles. The craftsmanship of Performance Replicas ensures a robust and premium feel, making it a standout choice for discerning drivers.
The 17x8.5 Performance Replicas PR121 Chrome Wheel has a chrome finish that is accomplished in a 3-step plating process - copper, nickel, then chrome.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Performance Replicas PR121 Chrome Wheel; 17x8.5 with a backspace of 6.68 Inch, 169.7mm; and bolt pattern of 5 x 120.65mm (5 x 4.75-Inch) contributes to impeccable alignment and driving stability. Designed to fit 2097-2004 Corvette C5 models, sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 1997-2004 Corvette with 17x8.5 49mm Wheels