FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$456.94
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | P Zero Rosso Direzionale |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 255/40R18 |
| Tire Diameter | 26 |
| Tire Load Index | 95 (1521 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 9/32" |
| Tire Revs Per Mile | 776 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 24 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | 160 AA A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 8.5" |
| Maximum Wheel Width | 10" |
Pirelli 2593400
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored