FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$241.41
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | Cinturato P7 All Season Run-Flat |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 225/45R17 |
| Tire Diameter | 25 |
| Tire Load Index | 91 (1356 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 807 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 24 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | 500 A A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7" |
| Maximum Wheel Width | 8.5" |
Pirelli 3906000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored