FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$174.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | Cinturato Winter 2 |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 205/55R17 |
| Tire Diameter | 26 |
| Tire Load Index | 95 (1521 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 779 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 21 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 5.5" |
| Maximum Wheel Width | 7.5" |
Pirelli 4282600
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored