FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$1,836.57
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | P Zero Corsa PZC4 |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 325/30R22 |
| Tire Diameter | 30 |
| Tire Load Index | 108 (2205 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 7/32" |
| Tire Revs Per Mile | 679 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 33 |
| Wheel Diameter | 22 |
| UTQG Tire Rating | 80, AA A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 11" |
| Maximum Wheel Width | 12" |
Pirelli 3624100
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored