FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$433.19
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | Winter Sottozero 3 |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 255/40R20 |
| Tire Diameter | 28 |
| Tire Load Index | 101 (1819 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 721 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 28 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 8.5" |
| Maximum Wheel Width | 10" |
Pirelli 3956300
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored