FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$220.30
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | Winter Sottozero Serie II Run-Flat |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 225/60R17 |
| Tire Diameter | 28 |
| Tire Load Index | 99 (1709 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 731 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 36 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 6" |
| Maximum Wheel Width | 8" |
Pirelli 2281900
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored