FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$997.78
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Pirelli |
| Tire Model | Winter Sottozero Serie II |
| Tire Type | Winter |
| Tire Size | 335/30R20 |
| Tire Diameter | 28 |
| Tire Load Index | 104 (1984 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 721 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 35 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 11.5" |
| Maximum Wheel Width | 12.5" |
Pirelli 4573400
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored