FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$178.18
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Toyo |
| Tire Model | Proxes R1R |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 205/50R16 |
| Tire Diameter | 24 |
| Tire Load Index | 87 (1201 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 8/32" |
| Tire Revs Per Mile | 830 |
| Tire Speed Rating | (V) Up to 149mph |
| Tire Weight | 21 |
| Wheel Diameter | 16 |
| UTQG Tire Rating | 200 AA A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 5" |
| Maximum Wheel Width | 7" |
Toyo 173350
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored