FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$284.31
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Toyo |
| Tire Model | Proxes Sport 2 Summer |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 275/50R20 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 113 (2535 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 747 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 36 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | 240 AA A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7.5" |
| Maximum Wheel Width | 9.5" |
Toyo 244960
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored