FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$255.00 each / $1,020.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | AR5 |
| Wheel Size | 19x9.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 6.628 Inch, 168.4mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vors AR5 Gloss Black Wheel; 19x9.5; 35mm Offset The rich gloss black coating provides a bold, clean aesthetic that pairs well with the styling of any muscle car. As part of the Vors lineup, the AR5 showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 19x9.5 Vors AR5 Gloss Black Wheel; 19x9.5; 35mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors AR5 Gloss Black Wheel; 19x9.5; 35mm Offset features a backspacing of 6.628 Inch, 168.4mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2005-2009 Mustang models and is sold individually.
Vors AR05199551435BK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2005-2009 Mustang with 19x9.5 35mm Wheels