FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$175.00 each / $700.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | TR10 |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 6.181 Inch, 157mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vors TR10 Gloss Black Wheel; 17x9; 30mm Offset Its deep gloss black finish delivers a sleek, aggressive look that complements the lines of any muscle car. The TR10 upholds Vors's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Vors TR10 Gloss Black Wheel; 17x9; 30mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors TR10 Gloss Black Wheel; 17x9; 30mm Offset features a backspacing of 6.181 Inch, 157mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2005-2009 Mustang GT, V6 models and is sold individually.
Vors TR10179051430BK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2005-2009 Mustang with 17x9 30mm Wheels