FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$195.00 each / $780.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | TR37 |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 6.181 Inch, 157mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vors TR37 Hyper Black Wheel; 17x9; 30mm Offset With its well-executed finish, this wheel brings a polished presence to any muscle car. Built by Vors, the TR37 Hyper reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Vors TR37 Hyper Black Wheel; 17x9; 30mm Offset is completed in a striking hyper black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors TR37 Hyper Black Wheel; 17x9; 30mm Offset features a backspacing of 6.181 Inch, 157mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2005-2009 Mustang GT, V6 models and is sold individually.
Vors TR37179051430HB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2005-2009 Mustang with 17x9 30mm Wheels