FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$314.99 each / $629.98 Set of 2
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | GT-D Replica |
| Wheel Size | 19x11 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 11 Inches |
| Wheel Offset | 50mm |
| Wheel Backspacing | 7.969 Inch, 202.4mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
GT-D Replica Gloss Black Wheel; Rear Only; 19x11; 50mm OffsetIts deep gloss black finish delivers a sleek, aggressive look that complements the lines of any muscle car. As part of the lineup, the GT-D Replica showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 19x11 Store Brand GT-D Replica Gloss Black Wheel; Rear Only; 19x11; 50mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This GT-D Replica Gloss Black Wheel; Rear Only; 19x11; 50mm Offset features a backspacing of 7.969 Inch, 202.4mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2024-2026 Mustang models and is sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Mustang with 19x11 50mm Wheels