FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$528.00 each / $2,112.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Rotiform |
| Wheel Model | TUF-R |
| Wheel Size | 19x8.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 45mm |
| Wheel Backspacing | 6.522 Inch, 165.7mm |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch) |
| Wheel Weight | 29.8 |
| Wheel Hub Bore Size | 72.56mm |
Rotiform TUF-R Gloss Silver Wheel; 19x8.5. The Rotiform TUF-R Gloss Silver Wheel offers a striking balance of style and refinement. Its unique design accentuates the vehicle's aesthetic, while the premium construction underscores its robust nature. This wheel is a perfect choice for those seeking both elegance and a strong visual statement.
This 19x8.5 Rotiform TUF-R Gloss Silver Wheel is completed in a high-quality silver finish that will make the wheel the envy of everyone. There is a durable clear coat that protects against driving hazards.One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Rotiform TUF-R Gloss Silver Wheel; 19x8.5, with a backspace of 6.522 Inch, 165.7mm and a bolt pattern of 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch), is designed to enhance alignment and driving stability. It's specially designed to fit the 2010-2015 Camaro models, sold individually.
Rotiform R188198523+45
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2010-2015 Camaro with 19x8.5 45mm Wheels