FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$205.00 each / $820.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | AR1 |
| Wheel Size | 18x9.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 6.628 Inch, 168.4mm |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vors AR1 Silver Machined Face Wheel; 18x9.5; 35mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any muscle car. As part of the Vors lineup, the AR1 showcases the brand's dedication to both form and function. It pairs naturally with the aggressive stance of a muscle car, giving your ride a cohesive, upgraded appearance.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 18x9.5 Vors AR1 Silver Machined Face Wheel; 18x9.5; 35mm Offset is completed in a striking silver finish with steel machined accents. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors AR1 Silver Machined Face Wheel; 18x9.5; 35mm Offset features a backspacing of 6.628 Inch, 168.4mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2024-2026 Mustang GT, EcoBoost models and is sold individually.
Vors AR01189551435SF
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Mustang with 18x9.5 35mm Wheels