FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$749.00 each / $2,996.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vossen |
| Wheel Model | HF5 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 6.378 Inch, 162mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch) |
Description. Vossen's all-new Hybrid Forged wheel, the HF-5, is derived from its forged counterpart, the S21-01. With pocketed spokes and an aggressive Y-pattern, the HF-5 is available in 2 standard finishes and custom finishes.
The robotic custom HF program allows for personalized fitments and bolt patterns, specific to most 5-lug vehicle makes or models.
Vossen HF5-0B01
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2016-2024 Camaro with 20x9 35mm Wheels