FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-4% $2,120.64 kit Was $2,200.72
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | 2013 GT500 Style |
| Wheel Size | 19x9.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 9.5 |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | GT500 |
| Tire Model | P Zero Nero |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 255/40R19 |
| Tire Diameter | 27 |
| Tire Load Index | 104 (1984 lbs per tire) |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 713 |
| Tire Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Tire Weight | 30 |
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box