FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$301.80 each / $1,207.20 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Spec-1 |
| Wheel Model | SPT-31 |
| Wheel Size | 18x8.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 38mm |
| Wheel Backspacing | 6.246 Inch, 158.6mm |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Spec-1 SPT-31 Matte Bronze and Black Lip Wheel; 18x8.5; 38mm OffsetThis wheel features a sleek and durable design, ideal for enhancing the aesthetic and style of your vehicle. Its quality craftsmanship ensures a perfect combination of form and function, suitable for any driver seeking a balance of style and dependability. Its high-quality finish ensures resistance against corrosion and wear over time. Designed for optimal visual appeal, this wheel complements a variety of vehicle styles.
The 18x8.5 Spec-1 SPT-31 Matte Bronze and Black Lip Wheel is completed in a high-quality matte bronze finish with a black lip that will be the envy of everyone. There is a durable clear coat for added looks and protection.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
ApplicationThis Spec-1 SPT-31 Matte Bronze and Black Lip Wheel; 18x8.5; 38mm Offset, with a backspace of 6.246 Inch, 158.6mm; and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to fit 1999-2004 Mustang GT, V6 models. Sold individually.
Spec-1 SPT-3118852338MZBL
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1999-2004 Mustang with 18x8.5 38mm Wheels