Tech Guides:
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$290.00 each / $1,160.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Stage Wheels |
| Wheel Model | Monroe |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 22mm |
| Wheel Backspacing | 5.867 Inch, 149.1mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Stage Wheels Monroe Black Wheel; 18x9 The Stage Wheels Monroe Black Wheel showcases a blend of race-inspired aesthetics, ideal for those seeking a premium and robust appearance. Its design complements various vehicle styles, adding sophistication.
The 18x9 Stage Wheels Monroe Black Wheel underwent a thorough finishing process with certain coatings providing added protection against environmental elements and daily wear. Aesthetically, this finish can significantly enhance the wheel's appearance, making it a standout feature.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Stage Wheels Monroe Black Wheel; 18x9, with a backspace of 5.867 Inch, 149.1mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures optimal alignment and driving stability. It is designed to fit 1994-1998 Mustang models. Sold individually.
Stage Wheels MON3422514
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 1994-1998 Mustang with 18x9 22mm Wheels