FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$220.00 each / $880.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | TR37 |
| Wheel Size | 18x9.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 6.628 Inch, 168.4mm |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vors TR37 Silver Machined Face Wheel; 18x9.5; 35mm Offset Its bright silver finish brings a classic, timeless aesthetic that enhances the appearance of any muscle car. Built by Vors, the TR37 reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 18x9.5 Vors TR37 Silver Machined Face Wheel; 18x9.5; 35mm Offset is completed in a striking silver finish with steel machined accents. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors TR37 Silver Machined Face Wheel; 18x9.5; 35mm Offset features a backspacing of 6.628 Inch, 168.4mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2010-2014 Mustang models and is sold individually.
Vors TR37189551435SF
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2010-2014 Mustang with 18x9.5 35mm Wheels