FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$268.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Ventus V12 EVO 2 |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 255/30R20 |
| Tire Diameter | 26 |
| Tire Load Index | 92 (1389 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 739 |
| Tire Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Tire Weight | 24 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Directional |
| Minimum Wheel Width | 8.5" |
| Maximum Wheel Width | 9.5" |
Hankook 1015368
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored