FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$220.00 each / $880.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | SP1 |
| Wheel Size | 17x8 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 5.878 Inch, 149.3mm |
| Wheel Color | White, Yellow, Tan |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vors SP1 White Wheel; 17x8; 35mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any muscle car. The SP1 upholds Vors's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x8 Vors SP1 White Wheel; 17x8; 35mm Offset is completed in a striking white finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors SP1 White Wheel; 17x8; 35mm Offset features a backspacing of 5.878 Inch, 149.3mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 1999-2004 Mustang GT, V6 models and is sold individually.
Vors SP01178010H35W
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1999-2004 Mustang with 17x8 35mm Wheels