FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $223.25 each / $893.00 Set of 4 Was $235.00 each
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vors |
| Wheel Model | TR4 |
| Wheel Size | 18x9.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 6.628 Inch, 168.4mm |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 73.10mm |
Vors TR4 Bronze Wheel; 18x9.5; 35mm Offset Featuring an attractive bronze finish, this wheel offers a bold departure from traditional colors on any muscle car. The TR4 upholds Vors's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is an excellent choice for drivers looking to add a custom touch to their ride without sacrificing quality.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 18x9.5 Vors TR4 Bronze Wheel; 18x9.5; 35mm Offset is completed in a striking bronze finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Vors TR4 Bronze Wheel; 18x9.5; 35mm Offset features a backspacing of 6.628 Inch, 168.4mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2024-2026 Mustang GT, EcoBoost models and is sold individually.
Vors TR04189551435BR
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Mustang with 18x9.5 35mm Wheels