FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$939.00 each / $1,878.00 Set of 2
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | APEX |
| Wheel Model | VS-5RS |
| Wheel Size | 19x12.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 12.50 Inches |
| Wheel Offset | 55mm |
| Wheel Backspacing | 8.916 Inch, 226.5mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120.65mm (5 x 4.75-Inch) |
APEX VS-5RS Satin Black Wheel; Rear Only; 19x12.5 - This wheel boasts a stunning aesthetic that enhances the look of your vehicle. The combination of a matte finish and a sleek design provides a sophisticated touch, emphasizing the wheel's premium quality without compromising on style or durability.
This 19x11 APEX SM-10RS Satin Black Wheel is completed in a high quality, satin black finish for an impressive appearance that will make onlookers green with envy.
One-Piece Forged Aluminum Construction. This wheel is manufactured from a solid block of 6061 aluminum that under extreme temperature and pressure takes the shape of the wheel mold. This makes the metal denser, more uniform and stronger when compared to a standard cast wheel. The wheel is then precisely CNC machined into its final shape.
Application: This APEX VS-5RS Satin Black Wheel; Rear Only; 19x12.5, with a backspace of 8.916 Inch, 226.5mm and a bolt pattern of 5 x 120.65mm (5 x 4.75-Inch), is designed to enhance alignment and driving stability. It is designed to fit the 2015 - 2019 Corvette C7, Excluding Stingray models, sold individually.
APEX VS5RS19125ET55-512065-703-NSBK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2014-2019 Corvette with 19x12.5 55mm Wheels