FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$179.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Continental |
| Tire Model | ExtremeContact Sport 02 |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 225/50R17 |
| Tire Diameter | 26 |
| Tire Load Index | 94 (1477 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 779 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 23 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | 340 AA A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 6" |
| Maximum Wheel Width | 8" |
Continental 03124990000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored