FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$628.00 each / $1,256.00 Set of 2
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A
| Brand | Foose |
| Wheel Model | Legend |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | 1mm |
| Wheel Backspacing | 5.539 Inch, 140.7mm |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120.65mm (5 x 4.75-Inch) |
| Wheel Weight | 37 |
| Wheel Hub Bore Size | 72.56mm |
Foose Legend Chrome Wheel; Rear Only; 20x10 is a visually striking choice, offering a combination of rugged durability and modern styling. Its design complements off-road and sporty vehicles alike, enhancing the overall aesthetic appeal.
This 20x10 Foose Legend Chrome Wheel; Rear Only; 20x10 is completed in a high-quality chrome finish that will make everyone take notice. Using a 3-stage process involving copper, nickel and chrome, you get a sensational bright wheel that can withstand the rigors of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Foose Legend Chrome Wheel; Rear Only; 20x10, with a backspacing of 5.539 Inch, 140.7mm and a bolt pattern of 5 x 120.65mm (5 x 4.75-Inch), ensures precise alignment and enhanced driving stability. Designed to fit 1993-2002 Camaro models, this wheel is sold individually.
Foose F10520006155
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1993-2002 Camaro with 20x10 1mm Wheels