Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$189.99 each / $759.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Primax 776 |
| Wheel Size | 16x7 |
| Wheel Diameter | 16 Inch |
| Wheel Width | 7 Inches |
| Wheel Offset | 38mm |
| Wheel Backspacing | 5.496 Inch, 139.6mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 73.10mm |
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 1999-2004 Mustang with 16x7 38mm Wheels